Jak vybrat vysokozátěžové regály do skladu

SKODAAUTO4-paletovyregal_w650q90

Jak vybrat vysokozátěžové regály do skladu?

V průmyslových halách, továrnách, velkoskladech nebo garážích jsou na regály kladeny obzvlášť vysoké nároky. A to především z hlediska nosnosti. Naštěstí existují vysokozátěžové regály, které si poradí s předměty, které váží i stovky kilogramů. Slouží výhradně pro profesionální využití a můžeme je dále dělit na policové a paletové: Důležité je, že splňují i požadavky náročných zákazníků, jsou pevné a bezpečné. Co před jejich nákupem zohlednit?

Policové regály pro vysoce těžké materiály

Pro opravdu těžké předměty doporučujeme robustní a maximálně stabilní kovové regály. Jejich police unesou několik set kilogramů a jeden regálový sloupec má zátěžnost až 1700 kilogramů. Hodí se tedy i pro autodíly, bedny plné nářadí nebo stavební materiál o vysoké hmotnosti. Rozptyl je poměrně velký, protože maximálně můžete regály zatížit jen v případě, že je náklad rovnoměrně rozložený. O něco méně než celokovové regály unesou varianty s policemi ze surové dřevotřísky či MDF desek. Na druhou stranu jsou lehčí a také cenově dostupnější.

Výhodou je, že navzdory vysoké nosnosti se s těmito regálovými systémy snadno manipuluje. Při sestavování stačí jednotlivé díly zasunout do sebe, bez nutnosti šroubování a stejně jednoduchá je i demontáž. Díky variabilní konstrukci ze dvou rámů a nosníkových párů a libovolného počtu polic navíc celý tento regálový systém snadno rozšíříte.

Vysokozátěžové paletové regály

Pevnost, odolnost a vysoká nosnost je typická i pro paletové regály, které slouží speciálně ke skladování europalet, a to na délku i na šířku. Nejčastěji se vyrábějí z kvalitního pozinkovaného plechu nebo oceli a nosnost jednotlivých úloží se pohybuje od 900 do 3000 kilogramů. Celý sloupec si pak poradí až s hmotností 6000 kilogramů. Záleží také na vybraných rozměrech, přičemž výšku můžete zvolit od 2000 do 10 000 milimetrů a šířku od 900 do 4000 milimetrů.

Nejde jen o celkovou nosnost

Vždy se zaměřte nejen na nosnost celého regálu, ale i jednotlivých polic a nechte si alespoň malou rezervu. Zároveň nezapomeňte, že se zátěžností přímo úměrně souvisí i hmotnost, která zvyšuje jak nároky na manipulaci, tak na odolnost podkladu. Vysokozátěžový regál tedy zpravidla vyžaduje sklad s betonovými podlahami. Zároveň je ale důležitý i již zmiňovaný materiál a také šířka profilu daných dílů. Čím jsou tedy silnější, tím více regál unese.

Certifikované a správně ukotvené regály pro maximální bezpečnost

Skladování vysoce těžkého materiálu souvisí také s bezpečností práce ve skladu. Vybírejte tedy pouze regály s příslušnými certifikáty. Větší jistotu samozřejmě máte u ověřených lokálních dodavatelů, přesto doporučujeme provést důkladnou kontrolu. Jen tak budete mít jistotu nejvyšší kvality a kromě ochrany zdraví zaměstnanců zajistíte i snadnou manipulaci se zbožím. Riziko jeho poškození tedy snížíte na minimum.

Vysokozátěžový regál by vždy měl být pečlivě ukotvený. Teprve potom výrobce garantuje stabilitu a bezpečnost a v Česku tuto povinnost stanovuje i norma ČSN EN 15635, která zmiňuje veškeré regálové systémy obsluhované manipulační technikou i některé ručně obsluhované regály. U jednořadých variant nižších než 2,5 metru a dvouřadých do 4 metrů platí, že musí být ukotveny vždy, když je poměr výšky nejvyšší zatěžované police a hloubky regálu vyšší než 4:1.

Ihned po kompletaci byste tedy mělo přistoupit k připevnění k podlaze pomocí kotevních patek, které se vysazují do spodní části rámů a upevňují šrouby. V industriálních objektech a velkoskladech by to měla být samozřejmost. Obecně ale platí, že je lepší na dolních policích skladovat těžší předměty než v horní části regálů.

Mohlo by vás zajímat